Noid

Klaus Filip/Noid

sanatory17 – wystawa 18-20.2017

kuratorzy: Klaus Filip/Noid

Photophon

Dźwięk rozświetlający pomieszczenie. Patrzenie uszami.
Każde źródło światła jest źródłem dźwięku.
Optyczny system wielogłośnikowy transmituje wielokanałową kompozycję, którą można odbierać za pomocą światłoczułych słuchawek.
Spacer przez dźwiękowy krajobraz – wsłuchiwanie się w światło. Drobne ruchy, drastycznie zmieniające perspektywę.

Sonic Luz  – Sala Multimedialna – 20.08.2017  19:00

Powrót syntezatora fotoakustycznego
live performance Noid i Klausa Filipa
Wprowadzenie technologii syntezatorów fotoakustycznych w epokę DIY.
Większość tradycyjnych syntezatorów kładzie silny nacisk na odtwarzalność i stabilność wysokości dźwięku. Potrzebują one zatem dużych i złożonych mechanizmów, umieszczonych zazwyczaj wewnątrz czarnego pudełka.
Priorytetem dla Sonic Luz jest maksymalna elastyczność i możliwość dotykowej interakcji ze wszystkimi elementami przy wytwarzaniu dźwięku.
Poprzez przesuwanie lamp lub tarcz zębatych na stole czy zmienianie dysków z łatwością manipulować można kompozycją dźwięków, w sposób prosty i intuicyjny. Maszyna ta nie posiada ukrytego wnętrza, wszystko widoczne jest dla publiczności i stanowi piękny aspekt performatywny.
Fotoakustyka to zapomniana technologia, która na początku XX wieku wykorzystywana była w celu przechowywania, przekazu i manipulowania informacją.
W istocie, większość wczesnych syntezatorów oparta była na dźwięku generowanym optycznie.

http://filipino.klingt.org/sonic_luz/sonic_luz.html

Noid (Arnold Haberl)

Kompozytor, improwizator i performer. Wiolonczelista eksperymentujący z elektroniką. Jego artystyczne zainteresowania oscylują pomiędzy grą solową i zespołową, instalacjami soundartowymi oraz sztuką wideo. Współpracował z licznymi muzykami (m.in. Klaus Filip, Taku Unami, Keiko Uenishi / o.blaat, Axel Dörner, Christian Weber, ErikM, Dieb13, Kazuhisa Uchihashi, Burkhard Stangl, Yan Jun, Taku Han-Noda, Carl Stone), choreografami (João Fiadeiro, Colette Sadler, Akemi Takeya, Philipp Gehmacher) i artystami wizualnymi (Alexander Schellow, Heike Kaltenbrunner, Erik Hable, André Goncalves). Wspólnie z Klausem Filipem stworzył ppooll, czyli open source’ową aplikację do MAX MSP dla działań interaktywnych, prezentowaną na konferencji Cycling74 w San Francisco w 2009 roku. Jest również organizatorem interdyscyplinarnego festiwalu Reheat, a także kuratorem wystaw soundartowych na festiwalu Konfrontationen Nickelsdorf.

http://noid.klingt.org