Les énervés

Les énérves to pochodzący z Neapolu elektroakustyczny duet założony przez kontrabasistę, radykalnego improwizatora Renato Grieco (KNN) oraz Giulio Nocera, producenta i kompozytora związanego z teatrem i kinem. Muzycy w swojej twórczości poszukują radykalnych form studiowania dźwięku, zwracając się zarówno do elektroakustycznych francuskich mistrzów jak i japońskich improwizatorów z kręgu muzyki noise, ze szczególnym znaczeniem dla zagadnień współczesnej muzyki elektronicznej.

Za pomocą magnetofonów, systemów sprzężeń zwrotnych, field recordingu oraz ekstremalnych zabiegów cyfrowych, artyści przywracają dźwiękowi jego nieokiełznany status. Swoimi działaniami próbują odnaleźć i stworzyć nasyconą dźwiękiem wielowarstwową, organiczną przestrzeń, przywołującą obraz i stan dezorientacji, chaosu. Tworzone w ten sposób dźwiękowe krajobrazy mają coś w sobie z pustynnych przestrzeni i kafkowskiej rzeczywistości.

Współpracowali z Valerio Tricoli, Giovanni Lami, SEC_, Marco Clivati, Kevinem Drummem, Francesco Gregorettim, Yoni Silver, Emilio Berné, Cris X, Riccardo La Forestą, Stefano Costanzo, występowali we Włoszech, Wielkiej Brytanii, Belgii, Polsce, Holandii, Turcji w miejscach takich jak CafeOTO (Londyn), Iklektic (Londyn), Dal Verme (Rzym), De Ruimte (Amsterdam), Hermann Nitsch Museum (Neapol), exviri (Noicattaro) oraz na festiwalach takich jak FLUSSI i Saturnalia.

To również dyrektorzy artystycznych w Neapolu festiwalu „La Digestion”, poprzez swoje stowarzyszenie Phonurgia. Pracują nad swoim pierwszym albumem.

Są jednymi z kuratorów festiwalu La Digestion (Neapol) oraz projektu Musica Sanae.

http://les-enerves.tumblr.com/